Home ARISS Stobierna Łączność ze Stacją Kosmiczną

Słychać nas było w Kosmosie!

Niezwykłe przedsięwzięcie jakim było w dniu 27 listopada nawiązanie łączności z astronautą pracującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS zakończyło się pełnym sukcesem! Siedmiu naszych uczniów wytypowanych przez koordynatorów Programu ARISS zadawało pytania japońskiemu astronaucie Koichi Wakata. Na ten moment oczekiwano aż dwa lata, ale warto było. Łączność ze Stacją Kosmiczną przewidziano na godzinę 10.22 naszego czasu. Połączenie odbywało się za pośrednictwem radioamatorskiej stacji w Australii VK5ZAI op. TONY HUTCHISON i moderatora SHANE LYND VK4KHZ, więc kontakt z nimi nawiązany został kilkanaście minut wcześniej drogą telefoniczną. Główny organizator - pan Hubert Hajduk podkreślał wcześniej, że "nasze przedsięwzięcie trzeba traktować jako eksperyment, który może się nie udać z różnych powodów". Jednak wszystko przebiegło zgodnie z planem i choć emocje sięgały zenitu, to punktualnie o 10.22 z głośników dobiegł głos astronauty.

Kliknij WIĘCEJ zobaczysz filmy i resztę tekstu

Po drugim pytaniu słyszalność pogorszyła się na kilkanaście sekund z powodu zakłóceń w przestrzeni kosmicznej, lecz później już było bez niespodzianek. Koichi Wakata odpowiadał na pytania, które dotyczyły jego pracy i życia na stacji kosmicznej. Połączenie było rejestrowane, więc w niedługim czasie zostanie na naszej stronie opublikowana cała rozmowa. Pani Monika Tadla - Pas - nauczycielka języka angielskiego, w czasie konferencji po zakończeniu łączenia, na "gorąco? przetłumaczyła fragmenty wypowiedzi astronauty. Po udzieleniu przez kosmonautę odpowiedzi na ostatnie pytanie wszyscy zebrani w spontaniczny sposób: brawami i okrzykami wyrazili radość z sukcesu wydarzenia, a ta wrzawa dotarła także do Koichi Wakaty czyli faktycznie słychać nas było w kosmosie! Później odbyła się konferencja prasowa z udziałem organizatorów i uczniów, których o szczegóły przedsięwzięcia wypytywali przedstawiciele licznie przybyłych mediów: Radia RDN Małopolska, Wiadomości Dębickich, TVP Rzeszów, Polskiego Radia Rzeszów, Gazety Codziennej Nowiny, Portalu Dębica.tv, Życia Gminy i Gazety Krakowskiej. Głównym organizatorem Projektu był pan Hubert Hajduk, który wraz z Krótkofalowcami i panem Jackiem Kotowskim - Prezesem Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta" na czele oraz akustykiem z CKiB w Pustkowie Osiedlu, wziął na siebie stronę techniczną wydarzenia. Zebrani uczniowie, nauczyciele, krótkofalowcy, zaproszeni goście m.in. pan Piotr Żybura - przewodniczący Rady Gminy Dębica, sołtys Stobiernej pan Władysław Mormol z małżonką, uczniowie z Gimnazjum w Ostrowie, Zespołu Szkół w Trzcinicy koło Jasła, Zespołu Szkół w Podgrodziu, Zespołu Szkół w Nadawczynie wraz z opiekunami, mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat kosmosu dzięki ciekawym prezentacjom multimedialnym pana Jacka Kotowskiego. Natomiast pan Hajduk przedstawił program i szczegóły nawiązania łączności z ISS. W trakcie imprezy można było obejrzeć wystawę sprzętu krótkofalarskiego i zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia "Delta". Organizatorzy pragną wyrazić podziękowania każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do przygotowania i przeprowadzenia tego "kosmicznego" wydarzenia.

Poprawiony (sobota, 30 listopada 2013 20:28)

mod_vvisit_counterTydzień2078

Twoje IP: 54.198.86.28